گل محمدی در منطقه سه دهروستاهای ازوار، ویدوج و ویدوجا که با فاصله ی کمی در کنار هم بوجود آمده اند منطقه سه ده را تشکیل نموده اند .

منطقه ای در جنوب غربی و بافاصله ی 55 کیلومتری شهرستان کاشان و 150 کیلومتری مرکز استان با جمعیتی بالغ بر 4537 نفر ساکن و دارای موقعیت مناسب جهت دسترسی به اتوبان قم - کاشان و دلیجان - اصفهان به نحوی که ازغرب به شهرستان کاشان و از شرق به شهرستان دلیجان محدود می شود و حدود 212/9 کیلومتر مربع وسعت دارد .

شغل اکثر مردم منطقه سه ده کشاورزی و دامداری است .

براساس روش کلوین باتوجه به میانگین ماهیانه و سالیانه حرارت ومیزان بارندگی در ارتفاعات مختلف ، اقلیم منطقه سه ده جزء اقلیم نیمه خشک سرد با تابستان های خشک تعیین می گردد .

ارتفاع از سطح دریا 1950 مترمی باشد
در منطقه سه ده تعداد 30 حلقه چاه عمیق با دبی 850 لیتر در ثانیه، تعداد 10 حلقه چاه نیمه عمیق با دبی 50 لیتر در ثانیه ،تعداد 6 رشته قنات با دبی 25 لیتر درثانیه ، تعداد 9 دهنه چشمه با دبی 80 لیتر در ثانیه وجودداشته که مجموع آب در دسترس 1005 لیتر درثانیه می باشد .

در منطقه سه ده به دلیل داشتن آب و هوای معتدل سردسیری می توان دامنه ای وسیع از درختان را کشت نمود . از محصولات عمده این منطقه می توان به گل محمدی و سایر درختان و گیاهان دارویی اشاره نمود .

شایان ذکر است منطقه سه ده به همراه شهربرزک و سایر روستاهای بخش برزک بیش از 60 درصد تولید گل محمدی شهرستان کاشان و نزدیک به 10 درصد تولید گل محمدی کشور را به خود اختصاص داده است . 

که امید آن می رود با نگاه ویژه به این منطقه گام های اثر بخش و قدم های استواری جهت اشتغالزایی جوانان و نوجوانان بویژه در بخش کشاورزی برداشته شود ،انشاا...

کشاورزی در منطقه سه ده (روستاهای ازوار،ویدوج و ویدوجا)به دلیل دشت های یکدست و هموار ، نزدیک بودن به چاه های آب کشاورزی و دشت هایی به هم متصل و یک پارچه بودن حوزه های آبخیزی ،گسترس یافته که از امتیازات ویژه این منطقه محسوب می شود. باتوجه به توپوگرافی و رودخانه های موجود در منطقه انواع بافت خاک دیده می شود که عمده سطوح اراضی دارای خاکی حاصلخیز وبه کشاورزی اختصاص دارد .

پوشش گیاهی منطقه به دو قسمت مراتع و اراضی کشاورزی تقسیم می شود که در مراتع بیش از 100 گونه گیاهان دارویی یافت می شود ودر سایر اراضی تحت کشت انواع درختان و گل محمدی وسایر محضولات زراعی و گیاهان دارویی قرار می گیرد .

با توجه به تمامی پتانسیل های موجود در منطقه ونعمت بی پایان پروردگارمتعال و وجود دشت های بکر با خاک های حاصلخیز تاکنون این منطقه به جایگاه اصلی خود در تولید محصولات کشاورزی وکشاورزی پایدار دست نیافته که امیداست قدم های استواری در این بخش برداشته شود .

با توجه به محدود شدن منابع آبی و خشک سالی های متوالی در چندسال اخیر در ایران، این امر گریبان گیر کشاورزان منطقه سه ده نیز گردیده و علاوه برآن سرمازدگی هایی که هر از چندگاهی زحمات سال ها تلاش آنان را نابود و کشاورزان را دلسرد می کند به ذهن می رسد که بایدگام ها وتکنیک ها و روش های جدید و نوینی جهت پایدارنمودن کشاورزی در منطقه برداشت .

تغییر الگوهای کشت در منطقه یکی از این روش هاجهت رسیدن به اهداف مطلوب خواهد بود. کشت گیاهان دارویی که چند سال اخیر در منطقه به عنوان محصول جایگزین توسط کشاورزان کشت می گردد بی شک آینده ای روشن را نشان خواهد داد که به عنوان نمونه می توان به کشت زعفران ، سیر و... اشاره نمود که رضایت کشاورزان عزیز نویدبخش گسترش کشت آنها در سالهای پیش رو خواهدبود .

امروزه نقش واهمیت گیاهان دارویی بیش از پیش برهمگان آشکار شده است. یکی از آن گیاهان گل محمدی باخواص بسیار زیاد آن می باشد که از دیرباز کشت آن در منطقه سه ده مرسوم بوده است.

همه ساله اواخر اردیبهشت ماه برای مردم منطقه سه ده روزهای سخت و طاقت فرسا و از طرفی روزهای خوش و شیرینی بهمراه دارد.
سخت و طاقت فرسا به دلیل حجم بالای کار وفعالیت و شیرین به دلیل دیدن نتیجه و عملکرد یک سال زحمت و تلاش شبانه روزی.

همزمان با آغازفصل برداشت گل محمدی در منطقه سه ده تکاپو و هیجان و رفت وآمدهای فراوانی در منطقه سه ده وجود دارد. هیجانی مثال زدنی که شاید همانندآن را جایی دیگر نتوان دید و شنید.

چشمانمان تا کی به قاب تلوزیون خیره بماند تا در لابلای تبلیغات شهرهای نیاسر و قمصر نام روستاهای سه ده را به عنوان قطب تولید گل محمدی شهرستان مطرح نمایند...
تا کی در فصل اردیبهشت و خرداد ماه کانالهای خبری شهرستان و منطقه را دنبال کنیم تا نامی از منطقه سه ده و گل و گلاب و پتانسیل این منطقه و زحمات کشاورزان آن به چشم بیاید...

شاید مقصر این امر خودماباشیم که در عصر ارتباطات و پتانسیل های موجود که روز به روز مجهز تر و به روز تر میشوند در #سکوتی_مرگبار فقط به نظاره نشسته ایم...

بی شک کشاورزان منطقه دین خود را ادا و وظیفه ی خود را در این زمینه به نحو احسن انجام داده اند...

#نویسندگان باید بنویسند...
#گویندگان باید بگویند...
#مسئولین باید تمهیدات لازم و تصمیمات جدی البته با برنامه ریزی و آینده نگری اتخاذ نمایند...
#مجریان باید اجرا نمایند...
و....
بی شک چیزی که قابل مشهود است ضعف مدیریت  وعدم برنامه ریزی در این موضوع به چشم میخورد.


منطقه سه ده با توضیحاتی که قبلا پیرامون امکانات کشاورزی که دراختیاردارد که مفصل  به آن اشاره شده ولی توقع مسئولین وحتی کشاورزان را برطرف ننموده است.

- پس از گذشت سالهای سال کارخانه ای مختص خود کشاورزان منطقه که بتواند محصول گل محمدی خودرا فرآوری وتبدیل نماید ندارد.

اگرنبودند گارگاه های گلابگیری سنتی در منطقه سه ده (که بیش از 300 کارگاه سنتی مشغول فعالیت هستند)حال و روز کشاورزی ما چگونه بود؟؟؟؟
مگر میشددراین عرصه بویژه قیمت گل محمدی رقابت کرد؟

- تاکنون منطقه سه ده در چند نمایشگاه که در سطح کشور ویا شهرها و روستاهای اطراف وحومه ی خود برگزار میگردد حضور پیداکرده و به تبلیغ محصول اول خود پرداخته؟؟؟

- آیا منطقه سه ده با وجود افرادتحصیل کرده و بافکر و برنامه نمیتواند فکر وتصمیمی جهت این موضوع اتخاذ نماید؟
تاکنون چند جلسه مشترک بین مسئولین و فرهیختگان و بزرگان منطقه در این خصوص برگزار گردیده است؟

- تاکنون مسئولین منطقه سه ده روستاهای ویدوج ،ازوار و ویدوجا چند جلسه مشترک بااین موضوع برگزار نموده اند؟؟
ویا اگر برگزارنموده اند چه نتیجه و بازخوردی داشته است؟

و مواردی دیگر که بی شک درذهن تک تک شما بزرگواران بوده که امید آن داریم مسئولین منطقه در این خصوص تمهیدات عملی و جدی اتخاذ نمایند تا روز به روز شاهد پیشرفت منطقه، و کشاورزی  سه ده کشاورزی پایدار باشد انشاا…
در پایان ضمن تشکر وخداقوت به همه ی مسئولین محترم و زحمتکش منطقه که فی سبیل الله در مسیر  خدمتگزاری به مردم ولایتمدار ،شهیدپرور و همیشه در صحنه ی منطقه سه ده قدم برمی دارند درخواست داریم تا تمهیدات ویژه ای درجهت معرفی منطقه بویژه محصول اول منطقه ( گل محمدی ) اتخاذ نمایند.

محمدی