ویدوجا ، روستایی سبزتر از خواب خدافاطمه رحمتی*: مهمان خان بی‌منت اهالی روستای «ویدوجا» در 55 کیلومتری کاشانم، روستایی از جنس صفا در فضایی سبزتر از خواب خدا، آنجا که هنوز صمیمیت را می‌توان در آن دید.
صفا و سادگی بکر و دست‌نخورده اندک هزاره سوم مردمان آبادی در نگاه اول آشکار می‌شود، اینجا از تجملات و تشریفات بی‌محتوای شهری کیلومترها فاصله‌دارند.
صفا و سادگی از درودیوارهای کاه‌گلی روستا و کوچه‌پس‌کوچه‌های شیب‌دار و جوی آبی که از وسط آبادی می‌گذرد موج می‌زند، این‌ها همان مردمانی هستند که در نگاه ˈسهرابˈ به‌دوراز غوغاهای شهر و آرمیده در دل طبیعت در کنار آب‌های روان روزگار می‌گذرانند.
اگرچه کیفیت آب چشمه برای نوشیدن زیر سؤال است و حالا دیگر نمی‌تواند اندوه فروخورده دل این مردمان ساده را فروشوید، اما صدای پای این آب ذهن بی‌رمق و خسته و گریزان مهمانان این خان بی‌ریا را می‌تواند برای ساعاتی از تمام دل‌نگرانی‌ها و دغدغه‌های روزمره زندگی بی‌رنگ و جلای کلیشه‌ای نجات دهد.
مردمان ویدوجا گویا صدای غنچه‌های گل محمدی را هنگام شکفتن می‌شنوند و این روح بکر از لابه‌لای تمامی دورنگی‌ها و تزویرهای آدمیان کنونی شیفته و خوش‌بینم می‌کند که هنوز هستند آدم‌هایی که اصالت صفای دوره‌های پیشین قصه‌های مادربزرگ را ناب و بی تحریف به آغوش دوران کنونی آورده‌اند.
بافت سنتی تقریباً یکدست روستا در نزدیکی مزارع کشاورزی با درختان سپیدار سر به فلک کشیده با قدمت 200 ساله و کوچه‌باغ‌ها و باغات با دیوارهای نیمه کنگره‌ای زیبایی خاصی به نمای روستا بخشیده است.
خانه‌های قدیمی و کهن از شاخصه‌های این روستاست که در برخی از آن‌ها سیلوهای خشت و گلی ذخیره گندم و جو و تنور نانوایی و سقف‌های گنبدی طاق‌باز دودگرفته با تمام قدمت و زیبایی حفظ‌شده‌اند.
مقبره بسیار فقیرانه و قدیمی امامزادگان ˈعبدالله، زعیر و محمدˈ از نوادگان امام چهارم امام زین‌العابدین (ع) در میان سکوت پشت کوهی این منطقه و قبرهای دوطبقه تنها قبرستان این روستا حس کنجکاوی‌ام را برمی‌انگیزد و بگفته مسئول شورای اسلامی ˈسدهˈ که ترکیبی از سه روستای ˈویدوجاˈ، ˈویدوجˈ و ˈازوارˈ است اگر برای تمامی مردمان این روستا در فاصله یک روز حادثه‌ای رخ دهد همه‌چیز مهیا و قبرها آماده است.
جوانان این روستا به‌رغم تمامی محدودیت‌ها توانسته‌اند در رشته‌های مختلف ورزشی ازجمله والیبال، کشتی، فوتسال، کیک بکسینگ و بازی‌های بومی محلی در سطح استان اصفهان و شهرستان کاشان و حتی کشور مقام‌های مختلف کسب کنند.
ویدوجا بگفته یکی از منابع محلی ترکیبی از ˈویدˈ به معنای خدا و ˈجاˈ به معنای محل و جاست که می‌تواند یکتاپرستی روستاییان را از ابتدای پیدایش تداعی کند.
بگفته اعضای شورای اسلامی این روستا ویدوجا ازلحاظ فضای سبز یکی از سرسبزترین و بزرگ‌ترین روستاهای استان اصفهان است و به همراه روستاهای همسایه‌اش ویدوج و ازوار منطقه استراتژیک سده را تشکیل می‌دهد که بزرگ‌ترین تولیدکننده گل محمدی کشور و یکی از تولیدکنندگان بزرگ گل محمدی در جهان است.
از جاذبه‌های گردشگری روستای ویدوجا می‌توان منطقه توریستی پاچنار با بیش از 500 سال قدمت شامل امامزاده و آبشار پاچنار و مزارع گل محمدی را نام برد.
روستای ویدوجا در قلب کوهستان کرکس نگاهی به دوردست‌های انتظار دارد تا در سایه توجه سکوت مهجورانه‌اش بشکند.
*خبرنگار ایرنا
منبع: ایرنا